היטלים על הובלה ימית

היטלים על הובלה ימית

הובלה ימית היא אופציה מצוינת עבור בעלי עסקים, יבואנים או יצואנים המעוניינים לייעל באופן משמעותי את תהליך הלוגיסטיקה והשינוע. הובלה מן הסוג הזה זוכה להצלחה בקרב חברות בינלאומיות, אולם יש לה יתרון גם עבור חברות מקומיות. בעידן גלובאלי בו תהליכי ייצור רבים מתנהלים באופן סימולטני בין מדינות שונות, הובלה ימית היא הדרך היחידה לעמוד בלוח הזמנים ולצמצם את מסגרת ההוצאות. יחד עם זאת, התהליך של מעבר סחורות ומוצרים ממדינה למדינה מחייב מערך שילוח ברמה גבוהה והקפדה על קריטיונים מקצועיים מחמירים מאוד.


העלות של הובלה ימית מורכבת מהיטלים קבועים ומפרמטרים משתנים. ראשית, המחיר של ההובלה לא אמור להשפיע באופן מעשי על מחיר המוצר עבור לקוחות הקצה. המטרה של שימוש בהובלה כזו היא לצמצם את ההוצאות וכך לשמור על מחיר תחרותי והוגן לאורך זמן. חברה גלובאלית משתמשת בשיטה זו של הובלה כדי לשמור על היתרון היחסי שלה בכל מדינה. שנית, שילוח ימי כולל העברת סחורות בין מדינות וכרוך בלא מעט בירוקרטיה. גם השגת הטפסים הרלוונטיים והחתימות הדרושות בכל מדינה מחייבת הוצאות מסוימות, שאמורות לעלות בקנה אחד עם ההוצאות המוקצות עבור ההובלה.


מיון סוגי היטלים


ההיטלים הקבועים על הובלה ימית כוללים שורה ארוכה של סעיפים והסתייגויות. דרך אחת למיין את ההיטלים היא לפי אופי המטען. ישנו היטל על משקל או אורך חריג, היטלי קו או היטלים תקופתיים. סוג אחר של היטל נפוץ משולם בגין פיצוי לבעל האוניה על עליה בשער הדלק. מנגד, אם חלה ירידה בשער הדלק נדרש בעל האוניה לפצות את בעל המטען. היטל לא פחות נפוץ נקרא היטל שער מטבע והוא מפצה את בעל האוניה על ירידת שער המטבע בו משולמים דמי ההובלה, לעומת שערי מטבעות אחרים. גם כאן נדרש בעל האוניה לפצות את בעל המטען במידה וחלה דווקא ירידה בשער.


סוגים אחרים של היטלים על פי אופי המטען כוללים היטל סיכוני מלחמה. זהו היטל שמטרתו מתן פיצוי לבעל האוניה בגין תשלום פרמיית ביטוח גבוהה על אוניה הנכנסת למתחם המוכרז בתור איזור מלחמה. לבסוף, ישנו היטל צפיפות המפצה את בעל האוניה על זמן המתנת יתר בנמלים עמוסים או במקומות בהם קצב העבודה אינו מתאים לכמויות המטענים הקיימות. בכל מקרה, בקווי הובלה מסוימים יש להוסיף היטל של נמל היעד. ההנחה בקווי הובלה ימית היא שהובלת סחורה יקרה תסבסד הובלה של סחורה זולה, וזאת בשל העובדה שהתשלום הוא למכולה ולא על פי התכולה.

כיצד נקבע היטל לפי סוג המטען?

הובלה ימית מתומחרת כאמור על פי מרחק ההובלה, תדירות קו ההובלה וכדומה. בכל הנוגע אל המטען, סוג המטען והאריזתו ישנו מרכיב המשפיע גם הוא על המחיר, אך מבחינת היטל נהוג להתייחס בעיקר אל הבדלים בין תשלום על מכולות, מכולה מלאה, מכולה חלקית, מטען כללי או מטען מיוחד. בהובלה של מכולה מלאה קיים תעריף אחיד אליו יש להוסיף תשלום על שכירת המכולה עבור הלקוח.


נציגי חברת ס.א.מ ישמחו לתאם עבורכם הובלה ימי במחיר משתלם. התייעצו איתנו ותוכלו לחסוך גם על ההיטלים.