כיצד מתמודדים עם הילדים ברילוקיישן?

תהליך רילוקיישן (Relocation) העתקת מקום המגורים ממדינה אחת למדינה אחרת – טומן בחובו קושי גדול עבור כל בני המשפחה, ובמיוחד כשיש ילדים. בגלל התהליך הכל כך מורכב אשר מצריך מאיתנו חשיבה רבה על הפרטים, התבוננות לעומק והכנה רבה, אנו עלולים לטבוע בים המשימות הנדרשות. על מנת לעבור את תהליך הרילוקיישן עם הילדים בשלום, אגדנו עבורכם מספר טיפים חשובים. אלו בוודאי יבטיחו לכם קרקע טובה לעתיד.

 

ראשית כל, צריך לזכור שההגעה למקום חדש משנה באופן אוטומטי את סביבת החיים. הסביבה שהיתה מוכרת ובטוחה עד היום משתנה וכל התא המשפחתי יכול להתערער, להיסחף עם הגלים ועם תחושת הזרות. לכן, כהורים – אנו חייבים לשדר שליטה ורוגע מול הילדים. המסרים הללו יופנמו ויחלחלו, גם אם תהליך העיבוד שלהם ייקח זמן. הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר בילדים גדולים, אשר כבר מבינים את המשמעות של המעבר ויכולים להגיב בצורה מרדנית כלפי התהליך.

 

אז, איך מתחילים?

 

• לדבר. הדיבור על המעבר, הוא נחוץ וקריטי לאורך כל התהליך. ראשית, יש לדבר ביניכם, ההורים, ולאחר מכן לדבר עם הילדים. דברו עם ילדכם מיד לאחר שהחלטתם על המעבר. לא כדאי לשמור אותו בסוד, שכן לעיתים, כפי שציינו, תהליך העיבוד לוקח זמן. אם הילדים נמצאים בגילאים שונים יש להסביר לכל ילד בהתאם לגילו. דברו על הזמן שבו אתם עוברים, היכן תגורו, היכן הילדים ילמדו. ככל שיהיה יותר מידע, כך הלחץ ותחושת החרדה של הילדים כלפי הסיטואציה יפחתו. תוכלו להוציא מהאינטרנט תמונות של הבית אליו תעברו, הפארקים וגני המשחקים שנמצאים בסביבה. מהרגע שסיפרתם לילדים על המעבר, שלבו את הנושא מדי פעם בשיחות שלכם: "שנה הבאה אתה תלמד עם חברים חדשים... הכיתה שלך תהיה..." אלו יסייעו לנושא לחדור לאט ובטוח.


• תהליך האריזה. תהליך האריזה הוא חשוב במיוחד, ובפרט כאשר אתם מחליטים מה לקחת אתכם ומה להשאיר בארץ. כמובן שלא תיקחו את כל החפצים אתכם, אבל במידה ולילד יש פריט ריהוט או חפץ מסוים שאליו הוא קשור במיוחד, ואין זה משמעותי עבורכם אם תיקחו אותו אתכם או לא, עדיף שתיקחו אותו על מנת שיהיה לילד משהו יציב להיאחז בו. אם נסתכל לרגע מנקודת מבטו של הילד, מדובר פה במשהו ממש מפחיד: חוסר ההבנה לקראת מה הוא הולך, בית חדש, חדר חדש, שפה חדשה, חברים, תרבות אחרת. אם יהיה לו חפץ מוחשי כלשהו אליו הוא מחובר – זה יכול להיות דובי, בימבה, מיטה או סט מצעים שליווה אותו מאז שהוא קטן – אלו יסייעו משמעותית בהפגת המתח והחרדה שלו.


אחסנת תכולת דירה - במידה וזמן המעבר שלכם מתעכב, תוכלו לאחסן את החפצים במחסנים ייעודים אשר ישמרו על החפצים שלכם. אלו מחסנים אשר אותם מספקת לרוב חברת שילוח בינלאומי. תוכלו להשכיר מחסנים בארץ או בחו"ל, לפי הצורך שלכם. גם כאשר אתם מעבירים את החפצים של הילד, אמרו לו בביטחון כי אתם מעבירים את החפצים למקום בטוח, בו הם יישמרו, וכאשר תגיעו לבית שלכם בחו"ל יעבירו לכם אותם.


• קיימו מסיבת פרידה עם בני המשפחה והחברים – כמה שפרידה כואבת. היא נצרכת, מאחר והיא מאפשרת לנו לעזוב בצורה יותר קלה, תודעתית. במסיבת הפרידה הילדים מבינים שמדובר בפרידה, ועל אף הקושי הגדול, הם יכולים לעבד עוד יותר את המשמעות של המעבר. חשוב להזכיר לאורך כל המסיבה שתמיד נשמור על קשר, ונציין אף את הדרכים בהם נעשה זאת, באמצעות שיחות טלפון, מיילים, פייסבוק, סקייפ ועוד

נסביר לילדים שאמנם לא נהיה קרובים פיזית אל בני המשפחה והחברים אבל תמיד נשמור איתם על קשר ואף נבוא לביקור מדי תקופה. אם מדובר במגורים לתקופת זמן מוגבלת, הדגישו זאת בפני המשפחה והילדים וודאו שהם מבינים. לעיתים, העובדה כי מדובר בתקופת זמן מוגבלת יכולה לגרום לילדים לתחושה טובה יותר בעת כל תהליך המעבר.

• שתפו את האנשים שמסביב במעבר. שתפו את הגננות, המחנכות והמורות המקצועיות של הילדים בכל המעבר. הן יוכלו להכין עבור הילדים אלבום זיכרונות עם ציורים, תמונות ומכתבים. גם זה יסייע עבור הילדים לתחושה טובה יותר ולפרידה לקראת המעבר.

 

כהורים, עתידנו ועתיד ילדנו הנו הדבר הראשון במעלה. ההגעה לאידיאל הזה כרוכה, ברוב המקרים, בבחירות, בצמתים ובהחלטות רבות אותן אנו צריכים לקבל כמשפחה לאורך כל החיים. אין ספק, שאם החלטתם לבצע תהליך רילוקיישן, ואין זה משנה מהי הסיבה, אתם מבינים את המשמעות של המעבר ומודעים גם להשלכות השונות. התהליך הזה לא יהיה קל. ההכנה מול הילדים, מול עצמכם וגם מול בני המשפחה שלכם, אינה פשוטה, ויותר מכך – היא גם מורכבת, אך כאשר היא תעשה באופן בטוח ונכון, היא עשויה להוות עבורכם התחלה טובה. וכאשר טובת העתיד בידכם, גם השמים הם לא הגבול.

 

מוגש על ידי סאם שילוח בינלאומי - מומחים לרילוקיישן ושילוח