כיצד ניתן לשלם בסחר בינלאומי?

כיצד ניתן לשלם בסחר בינלאומי?

סחר בינלאומי היא שיטת מסחר המאפשרת לסחורה לצאת ולהיכנס אל גבולותיה של ארץ מסוימת. את שיטת המסחר הזו רובנו מכירים בשם "ייבוא וייצוא".  כאשר מבצעים עסקה של סחר בינלאומי עניין התשלום יכול להיות מעט מסובך ולכן ישנן כמה שיטות תשלום ביניהן ניתן לבחור כדי להקל על התהליך. שיטת התשלום נקבעת מראש בהסכם הנחתם בין המוכר לקונה והיא נקבעת על פי סוג העסקה, סוג המוצרים ועלותם, תקנות ונהלים מדינתיים ורצונותיהם של שני הצדדים המעורבים בעסקה. בין השיטות התשלום ניתן למצוא תשלום מראש, אשראי בחשבון פתוח, מסמכים המומרים למזומן, מזומן בעת המשלוח או אשראי על ידי מסמכים. סחר בין לאומי כולל הובלה ואחסון סחורה על ידי מחסנים להשכרה המאובטחים 24 שעות, לפתרון אבטחת סחורה לאורך כל הדרך. 

תשלום מראש

דרך תשלום זו היא הדרך שמעדיפים רוב היצואנים, אלה המספקים את המוצרים, מכיוון שהיא שיטה ללא סיכון עבורם. את התשלום מקבלים היצואנים עוד לפני ששלחו את הסחורה, ואין צורך לערב בנקים או ליצור מסמכים מיותרים. כמובן שגם לקונה השיטה משתלמת מכיוון שרוב המוכרים  מעדיפים לקוחות המוכנים לשלם בצורת תשלום זו, אז הם ממהרים לשלוח ולספק את הטובין בדרך המהירה והיעילה ביותר על מנת לשמור על יחסי עבודה טובים איתם. כמו כן, מקובל כי כאשר משלמים בשיטה זו, המוכר מעדכן את הלקוח על זמני השילוח, מתי יצא המשלוח ומתי הוא עתיד להתקבל, מה שמאפשר לקונה לבצע את ההיערכויות הנדרשות.

אשראי בחשבון פתוח

צורת תשלום זו בעלת סיכון רב למוכר שכן היא דורשת ממנו לשים את מבטחו בקונה. בדרך זו מעביר המוכר את הסחורה לקונה ומקבל ממנו הבטחה לתשלום לאחר ביצוע העסקה, ללא כל ערבונות נוספים. שיטה זו ננקטת לרוב רק כאשר קיים אמון בין המוכר לקונה (לדוגמא- אנשים אשר מבצעים עסקות אחד עם השני במשך תקופה ארוכה) או כאשר הסחורה נמכרת לקונסיגנציה – תהליך מכירה בו הקונה משלם לספק רק לאחר שהוא בעצמו מכר את הטובין.

מזומן כנגד מסמכים

שיטה זו היא שיטה המערבת גורמים נוספים כגון מובילים ימיים או אוויריים שאינם קשורים למוכר או לקונה ומוסדות בנק. בדרך זו המוכר מעביר את הסחורה למוביל, המוביל לוקח את מסמכי ההובלה ומעביר אותם למוסד בנקאי אותו בחר המוכר, הבנק יוצר קשר עם הקונה ומזמין אותו להגיע אל הבנק כדי לקבל את מסמכי ההובלה שכן הם אלו שיאפשרו לו לקבל את הטובין מן המכס או הנמל וכמובן, לשלם על אותם מסמכים. לאחר שמקבל הבנק את התשלום מן הקונה, הוא מעביר אותו אל המוכר. בשיטה זו יש סיכון לא קטן למוכר, שכן אם הקונה יסרב להגיע אל הבנק, לשלם ולדרוש בעלות על הסחורה, יאלץ המוכר לבצע את הסידורים הנדרשים להוצאת הטובין ולהחזרתם אליו ואף לשאת בהוצאות ההובלה.

תשלום מזומן בעת המשלוח

שיטה פשוטה הנהוגה ברוב העסקאות הנעשות כיום בה התשלום מועבר ישירות אל הלקוח או אל נציגו בעת מסירת המוצרים. בצורת תשלום זו משתמשים כאשר למוכר קיימת סחורה במדינת היעד, הנמצאת בבעלותו, והקונה מגיע הישר אל המחסן לקנות אותה או משלם ומבקש שישלחו לו את המוצרים בתוך המדינה. גם בשיטה כזו מומלץ לנקוט במשנה זהירות אך לרוב היא שיטה פשוטה המתנהלת ללא בעיות.

אשראי הניתן על ידי מסמכים

גם בתשלום בדרך זו מעורב מוסד בנק כזה או אחר. בצורת תשלום זו מתחייב הבנק של הקונה לשלם למוכר סכום מסוים לפי תנאים בהם חייב המוכר לעמוד. על מנת שהמוכר יחל בייצור הסחורה עוד לפני שהוא קיבלת תשלום עבורה, הוא זקוק להבטחה מהבנק של הקונה שמתחייב לעמוד בכל התשלומים הנדרשים כנגד הסחורה- בתנאי שיעמוד בתנאי המשלוח, לוחות הזמנים והזמנת העבודה שסוכמה מראש. אם הפר המוכר את ההסכם, לא שלח את ההזמנה בזמן או לא עמד בהנחיות הייצור, הבנק פטור מלשלם לו את הסכום אליו התחייב.

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר ס.א.מ שילוח בינלאומי אווירי, ימי ויבשתי על מנת שנוכל לתת לכם ייעוץ והדרכה לגבי המטענים והמשלוחים שאתם מעוניינים להעביר לכל יעד בעולם.